NK10/12TN 10x17x12mm SKF Needle Roller Bearing With Machined Ring
Bulk Pricing
Minimum Line Item Quantity Discount Discounted Price
Product Specification
  • Dynamic Load:
    4.57 kN
  • Fatigue Load Limit Pu:
    .63 kN
  • Fatigue Load Limit Pu:
    5.7 kN
  • Inside Diameter:
    10mm
  • Limiting Speed:
    32 000 r/min
  • Measurement Unit:
    Metric
  • Mfr Part No:
    NK10/12TN
  • Outside Diameter:
    17mm
  • Reference Speed:
    28 000 r/min
  • UOM:
    Each
  • Width:
    12mm