WPS10/23B 1 MOD x 23 Tooth Metric Spur Gear in HOSTAFORM
Bulk Pricing
Minimum Line Item Quantity Discount Discounted Price
Need Modifying?
Custom Sizes?
All sizes are in mm.
For Imperial or Non standard sizes: round up, select nearest metric equivalent and state actual required size in field above (i.e. for 1/4" select 7mm).
Please contact us if the modification you require is not available.
Modify Bore? Select bore size required, all bores are to H7 standard shaft fit.
Keyway? Standard JS9 tolerance
Setscrew? Position of set screws will be in hub as standard.
Modification Comments For Imperial or Non standard sizes: round up, select nearest metric equivalent and state actual required size in field above (i.e. for 1/4" select 7mm).
Product Specification
  • Bore Diameter:
    5mm
  • Category:
    Spur Gears
  • Hub Diameter:
    12mm
  • Material Specification:
    HOSTAFORM
  • Measurement Unit:
    Metric
  • No of Teeth:
    23
  • Outside Diameter:
    25mm
  • Overall Width:
    17mm
  • Pitch Circle Diameter:
    23mm
  • Pitch Module:
    1 MOD
  • Tooth Width:
    09mm
Can Be Used With This Product
Quantity updatable in cart
1 MOD Metric Spur Gear in HOSTAFORM - Choose No of Teeth
Metric Spur Gear In Hostaform Metric Spur Gear Manufactured from Hostaform Made to Din Standards - DIN 3962/63/67 Grade 12 Standard Tolerances = + or - 0.25mm
Shipping Policy
Shipping Charges (UK & International)
Standard UK Delivery
  • Shipped via Royal Mail, FedEx, UPS, or DPD
  • Dispatch Time: Within 5 business days (estimated)
  • Transit Time: 1 business day (estimated)
Free UK Delivery
Express UK Delivery (Mainland Only – Available Upon Request)
  • Saturday Delivery
International Delivery
  • Shipping charges vary by location
  • We offer international shipping via Fedex and UPS (shipments are delivered exc taxes and duties)
Order Minimums
A minimum order value applies for orders placed:
  • Over the phone
  • At our trade counter
  • Online
Order Processing & Dispatch
  • Orders are processed Monday to Friday
  • We aim to dispatch all orders as quickly as possible, typically within 5 business days
  • If delays occur beyond our control, we will inform you and dispatch the item as soon as possible
  • Cut off to ship for next working day delivery is 3pm, please contact us to confirm stock.
Couriers We Use
We work with trusted couriers, including:
  • Royal Mail Tracked
  • Parcelforce
  • FedEx
  • Evri
  • TNT
  • DPD
  • UPS
  • UK Mail
Shipping Origin
All orders are shipped from the United Kingdom (U.K.)
Shipping Terms (Incoterms)
We ship under DAP (Delivered at Place) terms:
  • We are responsible for delivering the goods to the destination
Duties & Taxes
  • Duties and taxes are not included in your order total or shipping fees at checkout
  • The buyer is fully responsible for any import-related charges
  • Refunds will not be issued in such cases
Shipping Confirmation & Tracking
Missing Deliveries
UK Orders:
  • All UK orders are sent via tracked courier or Royal Mail 24
  • All orders are dispatched within 5 business days of purchase
Untracked UK Deliveries:
International Orders:
  • Please allow up to 28 days before contacting us regarding missing deliveries
  • This timeframe is required by Royal Mail to initiate an international missing item claim
    Custom Machining Options
    Please Read Prior to Placing any Order that Includes any Custom Machining
    Machining Services Available from Technobots / Delivery Times
    Increased Bore Size
    Increased standard bore sizes are 3, 3.175 (1/8"), 4, 5, 6, 6.35 (1/4"), 8 , 9.525 (3/8"), 10, 12, 12.7 (1/2"), 15, 16, 17, 20 & 25mm. These sizes are machine reamed to a precision of H7 which means that the bore diameter will be the nominal bore size + a tolerance, never undersized. By way of example, a 6mm bore will be between 6.005 and 6.01mm.  We can machine out the bore to a non-standard bore size which are generally to a lower precision for small bores due to the use of numbers drills rather than reamers, contact us for quotation. If you select the same bore size as the product is normally supplied as, then we will still ream the hole to ensure it is a precision fit.
    Example, Boss diameter 20mm, fixing method M4 grub screws, maximum bore size 20 - (2 x 4) = 12mm. Customers may wish to have a larger bore than this but is at the customers discretion & risk.
    Shaft Fixing
    Tapped hole size - depends on the shaft diameter, we recommend M3 for shafts up to 6mm, M4 for 8, 10 & 12mm, M5 for shafts up to 20mm, M6 up to 25mm. A Grub screw for each tapped hole is provided. The tapped holes are approximately 180 degrees apart except on large items where they will be approximately 90 degrees apart.